Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - EPİAŞ İçin Düğmeye Basıldı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

EPİAŞ İçin Düğmeye Basıldı

EPİAŞ İçin Düğmeye Basıldı
EPİAŞ'ın yüzde 40'lık hissesi için özel sektör enerji şirketlerinden talep toplamak amacıyla birkaç gün içinde ilana çıkılacak.
13.07.2014 / 21:35

Enerjimagazin-Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), EPİAŞ hisseleri için özel sektörden talep toplamak için düğmeye bastı.


Konuya ilişkin EPDK'da geçen perşembe yapılan toplantıda, 24 milyon liralık hissenin özel sektöre arzı kararlaştırıldı. Buna ilişkin hazırlıkları tamamlayan EPDK, birkaç gün içinde EPİAŞ'ın yüzde 40'lık hissesi için talep toplamak amacıyla ilana çıkacak.


EPİAŞ, 61,5 milyon liralık bir kaynak ile kurulacak ve bir hisse 1 Türk Lirası olacak. Şirketlerin satın alacakları hisse miktarının toplam rakamın yüzde 4'ünü geçemeyeceği belirtiliyor.


A, B ve C tipi hisselerin işlem göreceği "enerji borsasında", A tipi hisseler TEİAŞ ve BOTAŞ'ın, B tipi hisseler Borsa İstanbul'un (BİST), C tipi hisseler de özel şirketlerin hisseleri olarak işlem görecek.


EPİAŞ hisselerinin yüzde 30'u Borsa İstanbul'un elinde bulunacak. TEİAŞ ve BOTAŞ, hisselerin yüzde 30'luk kısmını kontrol ederken, kalan yüzde 40'lık kısmın ise enerji şirketlerine arz edilmesi hedefleniyor.


Süreç Nasıl İşleyecek?


İlanın yayın tarihinden sonra enerji şirketleri hisse alımı için EPDK'ya başvuracak. Taleplerine göre 24 milyonluk hisse şirketler arasında dağıtılacak. Şirketlerin talepleri, toplam kaynağın (61,5 milyon lira) yüzde 4'ünü geçemeyecek. Şirketlerin hisse başvurusu için iki aylık süreleri bulunuyor. Bu sürenin, özellikle yabancı ortaklı enerji şirketlerinin şartları dikkate alınarak belirlendiği kaydediliyor.


Eylülde hisse dağıtım işleminin bitmesinin ardından EPDK'nın, EPİAŞ için onay verme süreci başlayacak. EPDK, 6 ay içinde EPİAŞ'a piyasada işlem yapması için yetki verecek. Yetkililer bu sürenin daha da kısalabileceğini belirtiyor.


İlk olarak elektrik alım-satımının yapılacağı "enerji borsası" olarak hayata geçecek EPİAŞ'ta, daha sonra petrol, doğalgaz ve türevleri de işlem görecek.

Bu haber toplam 1882 defa okundu


YAZARLAR