Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - DİKKAT! Sizin Doğalgazınız Da Kesilebilir
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

DİKKAT! Sizin Doğalgazınız Da Kesilebilir

DİKKAT! Sizin Doğalgazınız Da Kesilebilir
Başkentgaz ekipleri, güvenlik açısından tehlikeli olan daire ve binalarda doğalgazı keserek sayaci mühürlüyor.
06.07.2014 / 13:14

Enerjimagazin-Başkent Doğalgaz Genel Müdürlüğü (Başkentgaz), Ankaralıların can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla, meskenlerde iç tesisat kontrolleri başlattı.Başkentgaz ekipleri, tesisatı güvenlik açısından tehlike arz eden daire ve binalarda doğalgazı keserek sayaçları mühürlemeye başladı. Başkentgaz yetkilileri, tesisatı eski olan müşterilerin, Başkentgaz’dan sertifikalı firmalara tesisatlarını kontrol ettirmeleri gerektiğini bildirdi.


Başkentgaz’dan yapılan açıklamada, EPDK‘nın17 Nisan 2013 tarihli KurulKararı doğrultusunda, 4646 sayılı Doğalgaz Piyasası Kanunuve Doğalgaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği’nin43. Maddesi gereğince, Başkentgaz teknik ekiplerinin, mevcut iç tesisatların kontrol işlemlerini yapmaya başladığı belirtildi.


Doğal Gaz Piyasası Kanunu’nda, dağıtım şirketlerine, iç tesisatı kontrol etme veya kendi adına çalışan denetim şirketlerine kontrol ettirme görevi verdiği hatırlatılan açıklamada şöyle denildi:


“Kanun maddesinde, (iç tesisatın, İç Tesisat Yönetmeliği’ne uygun olmadığının tespiti halinde, dağıtım şirketinin gaz vermeyi reddedebileceği gibi, vermekte olduğu gazı da kesebileceği, iç tesisatta yapılacak izinsiz tadilat, uygunsuz ve kötü kullanım, yanlış ve bozuk ekipman, proje dışı tesisat yapımı ile tesisatın bakımsızlığı nedeniyle doğabilecek zarar ve ziyanlardan dağıtım şirketlerinin sorumlu olmadığı) hükmü bulunmaktadır.
Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği’nde de dağıtım şirketine, güvenlik açısından tehlike arz eden durumlarda, müşterinin veya ikamet eden kişinin izniyle sayaçtan sonraki doğal gaz tesisatını kontrol etme, izin alınamaması halinde de tehlike giderilinceye kadar müşterinin doğalgazını kesme yetkisi verilmiştir. Bu kapsamda Şirketimiz, Ankara halkının can ve mal güvenliğini sağlamak adına, meskenlerde iç tesisat periyodik kontrol uygulaması başlatmıştır.”


"Başkentgaz olarak, teknolojinin ve uygulanan standartların değişiminden hareketle, doğalgazı güvenli ve verimli kullanmak adına kısa süre önce meskenlerde periyodik kontroller başlattık. Bu kontrollerde bina kolon tesisatlarının genel durumu, bina kolon topraklamaları, tüm içtesisatların korozyona karşı korunması (boyanması), aspirasyonları (bina merdiven holü doğal havalandırması), sayaç ve bağlantıları, daire iç tesisatları-cihazları-bacaları, kazan dairelerinin bağlantıları ve havalandırmaları, daire içi havalandırmaları (menfez) denetleniyor.


Can ve mal emniyeti dikkate alınarak doğal gaz vermeye engel teşkil eden unsurlar tespit edildiğinde, binanın ve dairelerin gaz arzları kapatılarak mühürleniyor.”
Açıklamada, kontrollerin Ankara’nın genelinde yapılmasının planlandığı, pilot bölge olarak ise zehirlenme olaylarının çok yaşandığı Bahçelievler, Emek, Gazi Mahallesi, Batıkent, Maltepe ve Demirlibahçe’nin seçildiği belirtilerek “Bu semtlerde çok sayıda bacalı tesisat bulunuyor. Zehirlenmeler de bacalı aboneliklerde yaşanıyor. Bu nedenle öncelikli hedefimiz, Ankara’da sayıları 280 bin adet bacalı cihaz aboneliklerini kontrolden geçirmek. Pilot bölgelerdeki taramalarımız bitince, belli bir plan dahilinde diğer semtlerde taramalara başlayacağız” denildi.


Apartman Yönetimlerine Mektup Bırakıldı


Açıklamada, bu kapsamda bina yöneticilerine ve kat maliklerine bilgilendirme mektupları bırakıldığı,bu bildirimlerde yapmaları gereken işlemlerinanlatıldığı kaydedilerek şu uyarılarda bulunuldu:


“Bina yöneticilerimiz ve müşterilerimiz, Başkentgaz’ın sertifikalı iç tesisat firmaları ile görüşerek tesisatlarını kontrol ettirsinler. Sertifikalı firmaların listesine ve iletişim bilgilerine www.baskentdogalgaz.com.tr adresinden ulaşabilirler. Sertifikalı olmayan iç tesisat firmalarına yaptırılan tesisatlar, Başketgaz tarafından kesinlikle açılmayacaktır.
Ankaralılardan ricamız; periyodik kontrollerde Başkentgaz çalışanlarına yardımcı olmaları, yapılacak bu denetimlerin, kendilerinin can ve mal güvenliği için yapıldığının unutulmamasıdır. Müşterilerimiz, 444 6 429 Çağrı Merkezimizden de konuya ilişkin bilgi alabilirler.”


GAZ KESME SEBEPLERİ

1 Doğalgaz kaçak tespiti

2 Projesiz tesisat ve cihaz tespiti

3 Projeye uygun olmayan tesisat tespiti

4 Bacalı cihaz, baca ve bağlantısı uygunsuzluğu

5 Banyo ve yatak odasında cihaz tespiti

6 Havalandırma(Menfez) olmaması veya uygunsuzluğu
Bu haber toplam 4551 defa okundu
YORUMLAR
Yasemin Özcan: 
"itiraz"
50 yıldır daha önce tüp sonradan doğalgaz kullanımı ile uyumlu tesisatımızı hiç bir tehlike yaşamadan kullandık..Güvenlik adına yapılan bu uygulama ile istenen değişiklikler ve uygulanan prosedürden memnun olmam gerekirken rahatsızlık duyuyorum.....Güvenliğe çok önem vermeme rağmen yapacağım masraflar çok anlamsız geliyor...
13.03.2016 / 18:31


YAZARLAR