Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - AYDEM Nijerya'nın Da Elektriğini Dağıtacak
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

AYDEM Nijerya'nın Da Elektriğini Dağıtacak

AYDEM Nijerya'nın Da Elektriğini Dağıtacak
AYDEM, Nijerya’nın da elektriğini dağıtmaya başladı.
06.07.2014 / 13:12

Enerjimagazin- AYDEM Elektrik Dağıtım A.Ş, Nijerya’nın da elektriğini dağıtmaya başladı.


Bereket Şirketler Grubu’na bağlı Aydem; Denizli, Aydın, Muğla, İzmir ve Manisa’nın ardından yurt dışına açıldı, Nijerya’nın da elektriğini dağıtmaya başladı.


Hürriyet’ten Mete Tamer OMUR’un haberine göre, Aydem, 15 milyon nüfuslu JOS bölgesinde Nijeryalı JEDC ile partner olarak çalışmaya başladı. Enerji konusunda yurt dışında da atılım yapmaya hazırlanan grup, hem bu ülkede, hem de Avrupa’da enerji üretmeyi planlıyor.

Bereket Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı, “Nijerya’daki elektrik dağıtım şirketlerinden bize işbirliği yapmamız, tecrübemizi Nijerya’da değerlendirmemiz, danışmanlık görevi üstlenmemiz, hatta ortak olarak katkı sağlamamız için çağrı geldi. İki yıl önce gelen bu teklife kayıtsız kalamadık. Nijerya’ya ekip gönderdik, inceledik. Oradaki özelleştirmelerde yer almaya karar verdik. Yaklaşık 5 ay önce de JOS’un elektriğini dağıtmaya başladık” dedi.


2 Milyar İnsan Karanlıkta

Dünyada 2 milyar civarında insana elektrik şebekesinin ulaşamadığına dikkat çeken Saldanlı, bunun bir bölümünün de Nijerya’da olduğunu belirterek, “Elektriğin olmadığı yerde sanayiden, turizmden, hatta insanca yaşamaktan bahsetmek mümkün değil. Şirketimiz bu tür çalışmalarla, bu bölgelere bir nevi medeniyet götürülmesine katkı sağlayacak” diye konuştu.


Üretimde de Olacağız 


Bereket Grubu Başkan Yardımcısı Ali Yağlı ise, “Nijerya zor bir bölge ama oradayız. Burada dağıtımın yanında üretim de yapmak istiyoruz. Bunun dışında hedef olarak Avrupa da gündemimizde. Buralarda da enerji üretmek istiyoruz. Yurt dışında ağırlığımızı artıracağız” bilgisini paylaştı.

Bu haber toplam 2442 defa okundu


YAZARLAR