Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Bakan Yıldız'dan Açıklamalar
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bakan Yıldız'dan Açıklamalar

Bakan Yıldız'dan Açıklamalar
Bakan Yıldız: Jeotermal sayesinde Doğalgazdan önümüzdeki yıl 2 milyar dolar tasarruf bekliyoruz.
22.06.2014 / 11:14

Enerjimagazin-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, jeotermal potansiyeli bakımından Avrupa’nın birinci ve dünyanın yedinci sırasında bulunan Aydın’da üç yatırımın açılış ve temel atma törenlerine katıldı. Köşk ilçesinde, 17 megavat potansiyele sahip olan Dora-4 Santrali’nin de temelini attı.


Yıldız, “Jeotermal sayesinde geçen yıl 1 milyar dolar daha az doğalgaz ithal ettik. Önümüzdeki yıl bu rakamı 2 milyar dolara ulaştırmayı hedefliyoruz.” dedi.


Aydın'da 102 megavat gücünde beş sahayı açacaklarını kaydeden Bakan Yıldız, Türkiye’nin dünyanın yüzde 65 enerji kaynaklarına sahip doğuyla tüketimin neredeyse yüzde 65’ini oluşturan batının ortasında bulunduğunu vurguladı. 1990'lı yıllardan bu yana enerji kaynaklarının savaş sebebi olmaya başladığına işaret ederek, “Türkiye’deki siyasi istikrar yalnız kendisine değil, aynı zamanda bölgesine de son derece tesir eden bir istikrardır. Bu istikrarın bozulmaya çalışılması, Türkiye’nin yurtiçinde yapacağı yatırımların yanında, bu bölgeye yapacağı yatırımları da etkileyecektir. O yüzden yalnızca iktidar partisinin değil, aynı zamanda muhalefeti, sivil toplum örgütleri, sanayiciler, tüccarlar ve toplumun bütün unsurları aynı şekilde sahip çıkması lazım. Biz enerjiyi, barışın gerekçesi olarak kullanmak istiyoruz. Bugün yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını, son 12 yılda Türkiye’nin güçlü iradesiyle birlikte daha da yaygınlaştırıyoruz.” diye konuştu.


Mayıs sonu itibariyle Türkiye’deki jeotermal gücünün 318 megavata ulaştığını kaydeden Bakan Yıldız, “Bugün ülkemizin enerji ihtiyacı olan 120 milyon eşdeğer petrolün 2 milyon tonluk kısmını jeotermalle karşılayabilir duruma geldik. Çıkardığımız yasayla 91 tane jeotermal saha, 550 milyon dolar karşılığında ihale edildi. 16 sahada 430 megavatlık santral yapılması için ihalelerimizi bitirmiş bulunuyoruz. 5 bin dönümlük de jeotermal sera yapabilecek ve 35 adedi büyük ölçekte olmak üzere toplam 40 bin megavat kapasiteli termal ve sağlık tesisini işletebilecek bir buhar gücüne sahip olacağız.” dedi.
Bakan Yıldız: Enerjiyi barışın gerekçesi olarak kullanmak istiyoruz


Yenilenebilir Enerji Sayesinde Dışa Bağımlılık Azaldı

Bakan Taner Yıldız, açılacak tesislerle 208 megavat kapasiteye ulaşacak olan Aydın’ın, Türkiye'deki jeotermal kurulu gücün üçte ikisini karşılar hale geleceğini ifade etti Jeotermal santrallerin doğalgaz enerji santrallerinin yerini almasıyla ithalattan kazanç sağlandığına işaret eden Yıldız, “Türkiye, yalnızca kurduğu jeotermal santrallerle beraber önümüzdeki yıl 1 milyar dolarlık doğalgaz ithalatını engellemiş olacak. Rüzgar santralleri sayesinde 2013 yılında 600 milyon dolar daha az doğalgaz ithal ettik, yalnızca rüzgarın esmesi sayesinde. Aydın, Denizli, Afyon, Kütahya ve Manisa’daki bütün jeotermal yatırımları tamamladığımızda, önümüzdeki yıl 1 milyar dolarlık daha doğalgaz ithalatını engellemiş olacağız.” şeklinde konuştu.

2023 Jeotermal Hedefinin Yarısına Ulaştık

Türkiye’de jeotermalle ilgili yatırımların devam edeceğini kaydeden Yıldız, konuşmasını şöyle tamamladı: “Yerli kaynaklarımızın toplam enerji üretimi içindeki payını arttırmaya devam edeceğiz. Türkiye'nin 600 megavatlık 2023 yılı jeotermal hedefini belki de revize etmek ve bin megavata çıkarmak durumunda kalabileceğiz. Bunu sevinerek söylüyorum. Şimdiden hedeflerimizin yarısına ulaşmış bulunuyoruz. Gelecek yıl da yeni atılımlarımız olacak, bu hedefi inşallah revize edeceğiz.”
Bu haber toplam 1916 defa okundu


YAZARLAR