Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerji Borsası'nın Kuruluşunun Eylül'de Tamamlanması Bekleniyor
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerji Borsası'nın Kuruluşunun Eylül'de Tamamlanması Bekleniyor

Enerji Borsası'nın Kuruluşunun Eylül'de Tamamlanması Bekleniyor
EPİAŞ'ın kuruluş işlemlerinin Eylül'de tamamlanması bekleniyor.
16.06.2014 / 13:28

Enerjimagazin-Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu(EPDK), Enerjide serbestliği sağlayacak olan Enerji Borsası’nın "Enerji Piyasaları İşletme A.Ş." (EPİAŞ) sözleşmesini paydaşlara gönderdi.

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) 7. Sektör Toplantısı'nda konuşan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, EPİAŞ'ın çalışma esaslarına ilişkin yönetmeliğin EPDK tarafından hazırlandığı belirterek, bu çerçevede yapılan çalışmaların bakanlık ve sektör dernekleri ile ilgili tüm taraflarla paylaşıldığını, görüşler dikkate alınarak EPİAŞ ana sözleşmesi ile teşkilat yapısını içeren yönetmeliğe son halinin verildiğini söylemişti.


Montel-Foreks'in konuya yakın kaynaklardan edindiği bilgiye göre, EPİAŞ'in sözleşmesinin paydaşlar tarafından Temmuz sonuna kadar imzalanması ve nihai şirket kuruluş işlemlerinin Eylül ayında tamamlanması bekleniyor.

EPİAŞ'ın paydaşları A, B ve C grubu olarak üçe bölünüyor. A grubu %30'la TEİAŞ'a, B grubu %30'la Borsa İstanbul'a (BİST) ait olacak EPİAŞ'ın, C grubu, yani %40'ı özel sektörün olacak.

EPDK'nın C grubu için hazırladığı duyuruda, "Başvuruların alınmasının ardından uygunlukları kurum tarafından değerlendirilecek ve sermaye sınırı göz önünde bulundurularak her bir başvuru sahibinin ödemesi gereken sermaye tutarı tespit edilecektir. Başvuru sahiplerine söz konusu sermaye tutarını yatırmaları için belirli bir süre verilecektir. Bu süre sonunda ödeme yapmayan başvuru sahiplerinin payları ödeme yapan ve pay sahibi sınırını aşmayan başvuru sahiplerine ve Borsa İstanbul’a sunulacaktır. Ödeme yapan tüm başvuru sahipleri ana sözleşmenin imzalanması için davet edilecek ve ardından EPİAŞ Ticaret Sicilinde tescil edilerek faaliyetine başlayacaktır." denildi.

Bu gelişme ile EPİAŞ'ın kurulumunda son dönemece girilmiş oldu.

Bu haber toplam 1899 defa okundu


YAZARLAR