Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Kuzey Irak Petrolü Ortada Kaldı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Kuzey Irak Petrolü Ortada Kaldı

Kuzey Irak Petrolü Ortada Kaldı
Kuzey Irak petrolüne, şu ana dek alıcı çıkmadı.
16.06.2014 / 13:27

Enerjimagazin-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın ‘Almanya ve İtalya’ya gidiyor’ dediği Kuzey Irak petrolüne, şu ana dek alıcı çıkmadı. Petrolün yüklü olduğu gemi, rotayı Atlas Okyanusu’na çevirdi. Fas Kazablanka açıklarında demirleyen tankerle ilgili uzmanlar “Petrolün satışı zor. Satılırsa, Kuzey Irak petrolleri için kapı açılmış olacak.” değerlendirmesini yaptı.


Zaman Gazetesinin haberine göre, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi (KRG)’nin Ceyhan’dan gemiye yüklediği petrole, alıcı çıkmadı. KRG, Akdeniz piyasasına satış için BOTAŞ’ın Ceyhan tanklarında depoladığı yaklaşık 1 milyon varil petrolü, 22 Mayıs’ta United Leadership isimli gemiye yükledi. Enerji Bakanı Taner Yıldız gemideki petrolün Almanya ve İtalya’ya gittiğini açıkladı. Ancak aradan 13 gün geçmesine rağmen gemideki petrole müşteri çıkmadı. Gemi rotayı, Akdeniz’den Atlas Okyanusu’na çevirdi. Kazablanka açıklarında demirleyen gemiyle ilgili uzmanlar “Kuzey Irak petrollerini taşıyan gemideki petrolün satışı çok zor bir olay. Irak hükümetinin uyarısı var. Ama satılırsa, Kuzey Irak ham petrolleri için kapı açılmış olacak.” değerlendirmesini yaptı. Uzmanlara göre, Kuzey Irak’tan gelen petrolü Türkiye’nin alması da mümkün değil.


Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi (KRG), bölgenin petrollerini dünya pazarlarına satmak için Türkiye sınırına kadar boru hattı inşa etti. Boru hattı, Türkiye sınırında Irak-Türkiye petrol boru hattına bağlandı. Ve geçen yılsonuna doğru Kuzey petrolleri Türkiye’ye taşınmaya başlandı. Taşınan petrol BOTAŞ’ın Ceyhan’daki tanklarına depolandı. Türkiye ve Kuzey Irak Yönetimi arasında yapılan ikili görüşmelerde, Ceyhan’da biriken petrolü BOTAŞ’ın alt şirketi TEC (Turkish Energy Company) satacaktı. Ancak, Irak merkezî hükümetin uyarısı üzerine petrolün satışını doğrudan KRG üstlendi. BOTAŞ, sadece taşıma ve depolama işini üstlendi. Tanklarda depolanan 2,5 milyon varil ham petrolün yaklaşık 1 milyon varili, 22 Mayıs itibarıyla, Avrupa pazarlarına satılmak üzere gemiyle yola çıktı.


Küçük şirketler alabilir


Türkiye’den yüklenen ve 13 gündür alıcı bulamayan Kuzey Irak petrolünün satış süreci, zorlu geçecek. Sektör uzmanları konuya açıklık getirdi: “Irak, dünyanın önemli petrol üreticisi bir ülke ve Kuzey Irak petrolünün satın alınmaması için bütün petrol şirketlerini uyardı. Irak’la işi olan uluslararası şirketler, bu riske girmez ve petrolü almaz. Aksi halde, ilişkisi biter. Ancak, Irak’la işi olmayan küçük şirketler, bu petrolü alabilir. Bu sefer de, fiyatı çok düşük olur.” Aynı uzmanlar, petrol taşımanın pahalı bir iş olduğuna da vurgu yaparak “Gemi, belirlenen süre içerisinde boşaltma yapmazsa sonraki süre için ilave ücret-gecikme bedeli alır (Demuraj). Ve bu ücret çok yüksektir.” dedi.


Kuzey petrolünü Türkiye alamaz


Ceyhan’dan Almanya ve İtalya’ya satılmak üzere gemiyle yola çıkan Kuzey Irak petrollerine henüz müşteri çıkmadı. Yaklaşık 13 gündür denizde seyreden gemi, online takip sistemi verilerine göre Atlas Okyanusu Kazablanka açıklarında demirledi. Sektör uzmanları ‘Hemen sınır komşumuz Kuzey Irak’tan gelen petrolü Türkiye alabilir mi?’ sorusuna, “Çok zor bir olay. Türkiye rafine altyapısı Irak petrollerine uyumlu. Bu ülkeden de petrol alınıyor. Kuzey’den petrol alımı, merkezi hükümet için ciddi sorun oluşturur, zaten karşı çıkıyor. Ve petrol akışı durur. Rafineri şirketi bu riski almaz.” değerlendirmesini yaptı.


Fas Geminin Karasularını Terk Etmesini İstedi


Fas, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin Türkiye üzerinden ihraç ettiği petrol yüklü tankerin ülke karasularından ayrılmasını talep etti.


Milliyet Gazetesinin haberine göre, Fas ulusal liman işletmelerinin başında bulunan Nadia Laraki, tankerin Muhammediye limanına demirlemediğini ve Fas'ın talebi üzerine petrolü indirmeden limandan ayrıldığını söyledi.


Laraki dün Reuters'a yaptığı açıklamada, "Tankerin tekrar limana dönüp dönmeyeceğini biz söyleyemeyiz... gerekli izinleri alırsa Muhammediye limanına yanaşır, alamazsa yanaşamaz" dedi.


Denizcilik kaynaklarına göre, iki hafta önce ABD'nin güneyine doğru yol almaya başlayan tanker, geçen haftanın sonunda rotasını değiştirerek Akdeniz istikametine döndü. Fas'ın Muhammediye limanındaki bir rafineriye doğru yol alan 1 milyon varil petrol yüklü tanker kıyı yakınlarında iki gün demirli kaldıktan sonra dün itibariyle kıyıdan uzaklaştı.

Bu haber toplam 2216 defa okundu


YAZARLAR