Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Dünya'nın En Büyük Güneş Enerjisi Santrali Konya Karapınar'a Yapılacak
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Dünya'nın En Büyük Güneş Enerjisi Santrali Konya Karapınar'a Yapılacak

Dünya'nın En Büyük Güneş Enerjisi Santrali Konya Karapınar'a Yapılacak
Dünya'nın En Büyük Güneş Enerjisi Santrali Konya Karapınar'a Yapılacak.
29.04.2014 / 17:02

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 20. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı"nda (ICCI 2014) yaptığı konuşmada Dünyanın en büyük güneş enerjisi santralinin Konya'da yapılacağını ifade etti.


Türkiye'de Konya Karapınar Ayrancı bölgesinin dümdüz bir arazi olduğunu ve kara ile ufuk çizgisinin burada birleştiğini söyleyen Yıldız, konuşmasını şöyle sürdürdü:


"Oraya özel bir çalışma yapıyoruz. 3 bin megavatlık güneş santrali için o bölgeyi açacağız. Tarım arazisi değil. 600 megavatlık santrale, TEİAŞ'ın EPDK'nın yaptığı çalışmaya biliyorsunuz 15 katı kadar talep geldi. Yani ben 9 bin megavatlık santral yaparım diyen yatırımcılarımız geldi. Biz orada 3 bin megavatlık dünyanın en büyük santralini kuracağız. İletim hatlarını ona göre dizayn ettiriyoruz. Bu çok önemli ve değerli bir rakam. Fatih bey Sevilla'da var değil mi, şu anda en yüksek 240 megavat diyelim ki güneş santrali, ama biz bütün bunların her birisinin en büyüğünü yapacağız. Uluslararası yatırımcılardan gelip bize diyorlar ki, 'Verin burayı bize, güneş santralleri ile alakalı, komple fabrikaları da burada yapalım, burada üretelim, her şeyiyle yapalım ama yeter ki biz burada elektrik üretelim' diyorlar. Bu firmaların sayısının artacağı kanaatindeyiz."

Bu haber toplam 3759 defa okundu


YAZARLAR