Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Emeklilikte Yaşa Takılanlara Kötü Haber
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Emeklilikte Yaşa Takılanlara Kötü Haber

Emeklilikte Yaşa Takılanlara Kötü Haber
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Emeklilikte Yaşa Takılanlara yönelik yürütülen herhangi bir kanun çalışması bulunmadığını bildirdi.
29.04.2014 / 17:00

Enerjimagazin-Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Emeklilikte Yaşa Takılanlara yönelik yürütülen herhangi bir kanun çalışması bulunmadığını bildirdi.


CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli'nin konuya ilişkin soru önergesini yanıtlayan Maliye Bakanı, yaşlılık aylığı veya emekli aylığı bağlanabilmesi için tamamlanması gereken prim gün sayısını veya fiili hizmet süresini tamamlamış olmakla birlikte, bu aylıklara hak kazanabilmesi için gerekli olan asgari yaşı doldurmamış olan kişilere yaşlılık veya emeklilik aylığı bağlanabilmesine yönelik olarak Maliye Bakanlığınca yürütülen herhangi bir kanun çalışması bulunmadığını söyledi.

"GSS Primi Ödemeksizin Sağlık Hizmetlerinden Yararlanabilmelerine Yönelik Bir Çalışma Yürütülmemektedir"


Bakan Şimşek, asgari yaş şartı sebebiyle emekliye ayrılmamış kişilerden işsiz olanların genel sağlık sigortası primi ödemeksizin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmelerine yönelik olarak da Maliye Bakanlığına herhangi bir çalışma yürütülmediğini belirterek şöyle dedi:

"Ayrıca genel sağlık sigortası primlerinin vatandaşlar adına Devlet tarafından ödenmesinin, ilgililerin sigortalı olarak çalışıp çalışmadıklarından ziyade gelir düzeylerine göre belirlendiği dikkate alındığında, bu yönteme aykırı olacak şekilde yapılacak bir düzenlemenin eşitsizliğe yol açacağı düşünülmektedir" dedi.


Cumhurbaşkanı'ndan Randevu İstediler


Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği (EYT-DER), Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den randevu talep etti. EYT-DER, Emeklilikte Yaşa Takılanların sorunlarına çözüm bulunması noktasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den destek isteyecek.


Cumhurbaşkanlığı’na verilen randevu dilekçesinde aşağıdaki ifadelere yer verildi:


Sayın Cumhurbaşkanımız;

Bizler Emeklilikte Yaşa Takılanlar olarak, İlgi yasa ile 1999 yılında IMF baskılarıyla uygulamaya konulan “Kademeli Emeklilik” düzenlemesi ile kazanılmış hakları elinden alınan Türkiye’de sayıları 5 Milyonu aşan ve yıllardır haklarını arayan ve talep eden bir konuma getirilmiş bulunmaktayız. 

Aramızda 9200 gün prim yatıranların dahi olduğu üyelerimizle, devletimize olan görev ve sorumluluğumuzu yerine getirmenin huzuru ve mutluluğu içerisindeyiz. Ancak, erken yaşta sigortalı olmanın bedelini emeklilikte gecikmeyle ödemek bizi son derece mağdur etmektedir. 

Bu çerçevede yaşanan bu mağduriyetimizi ülkemizin en yetkili mercii olan Sayın Cumhurbaşkanımıza anlatmak ve sizleri bilgilendirerek çözüm önerilerimizi sunmak maksadıyla uygun görülecek bir zaman diliminde Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği (EYT-DER) Yöneticilerimiz ve İl temsilcisi Arkadaşlarımız ile ziyaret etmek arzusundayız. 

Saygılarımızla Arz ederim.

Soner TAŞLITEPE


EYT-DER

Genel Başkanı

Bu haber toplam 6210 defa okundu
YORUMLAR
ahmet dilek: 
"sayın şimşek"
kaldı 22 ay beni 22 ay sonra rabbim nasip ederse ...... emekli edeceksiniz ama şunu iyi biliyorumki size yani akp oy vermedim rabbimde size oy vermeyi nasip etmesin kendimle gurur duyuyorum hakkımda sizlere zehir olsun
23.04.2014 / 15:06

""
Malıye bakanı sen saçı bıtmedik yetım hakkı yiyorsun vatandaşa 6o asiller 2 niden karşı çıkmadın nası adalet
22.04.2014 / 11:30


YAZARLAR