Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - TANAP Nihai Yatırım Kararı Nisan Sonunda
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TANAP Nihai Yatırım Kararı Nisan Sonunda

TANAP Nihai Yatırım Kararı Nisan Sonunda
Nisan Sonunda Trans Anadolu Boru Hattının Nihai Yatırım Kararı Hazırlanacak
17.04.2014 / 13:39

Enerjimagazin-Trans Anadolu Boru Hattı Projesi (TANAP) nihai yatırım kararı Nisan sonunda hazırlanacak.


AzerTac’ın haberine göre, bu sözleri Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi ( SOCAR ) Başkanı Rövneg Abdullayev gazetecilere yaptığı açıklamada söyledi.


R.Abdullayev kaydetmiştir ki, TANAP projesi kapsamında çalışmalar öngörülen plan üzere yapılıyor. Boru hattının geçeceği tüm bölgelerde haritalar çizildi ve jeolojik çalışmalar yapıldı. Artık 900 kilometreye yakın arazi resmileştirilerek Türkiye'nin "BOTAŞ" şirketine verildi. Bu yılın sonuna kadar hattın temel atma töreninin yapılması planlanmaktadır. Ana çalışmalar ise 2015 yılında gerçekleştirilecek.


SOCAR Başkanı bildirmiştir ki, önümüzdeki haftanın sonunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile yapacağı görüşmede bu ülkenin TANAP projesinin yapımında ek % 10 payı elde etmek isteği müzakere edilecektir. Bundan sonra TANAP’ın hisse bölümünde projenin ortakları - SOCAR %58, BP %12, Türkiye şirketi olan "BOTAŞ-TPAO" nun ise %30 paya sahip olması tasarlanmıştır.

Bu haber toplam 2261 defa okundu


YAZARLAR