Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - BOTAŞ'tan Kazakistan Gazına Ret
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BOTAŞ'tan Kazakistan Gazına Ret

BOTAŞ'tan Kazakistan Gazına Ret
BOTAŞ, Bosphorus Gaz'ın Kazakistan'dan doğalgaz getirme talebine olumsuz yanıt verdi.
08.02.2013 / 16:26


BOTAŞ, Rus enerji şirketi Gazprom'un Türkiye'de doğalgaz ithalatı yapan şirketi Bosphorus Gaz'ın Kazakistan'dan 10 yıl süreyle yıllık 750 milyon metreküp doğalgaz getirmesine ilişkin talebine olumsuz yanıt verdi.Bosphorus şirket yetkilisi Metin Şen geçen yıl Şubat ayında Reuters'a yaptığı açıklamada, "Kazakistan'dan 10 yıl süreyle Rusya'nın Batı hattından yıllık 750 milyon metreküp doğalgaz ithalat etmeyi planlıyoruz. EPDK'dan lisansı ne zaman alırsak o tarihten itibaren günlük 2 milyon metreküp tedarike başlayacağız" demişti.


 


Reuters'ın enerji sektörü kaynaklarından edindiği bilgiye göre, BOTAŞ, EPDK'ya Bosphorus Gaz'ın Kazakistan'dan doğalgaz getirmesi hakkında enerji politikalarını ve altyapıyı gerekçe göstererek olumsuz görüş bildirdi.


 


Bir enerji yetkilisi, "Bu konuda EPDK, Enerji Bakanlığı'nın görüşünü sordu ancak bakanlıktan da olumlu bir cevap verilmesi beklenmiyor" dedi.
Enerji Bakanlığı ve BOTAŞ'tan olumsuz görüş gelmesi halinde EPDK'nın Bosphorus Gaz'a lisans izni vermesi mümkün olmayacak.


 


BOTAŞ, Kazakistan'dan doğalgaz almadığı için hukuki olarak özel sektör şirketlerinin bu ülkeden doğalgaz ithal etmesinin önünde herhangi bir engel bulunmuyor.


 


Üst düzey bir başka yetkili de, Türkiye'nin enerji arz güvenliği açısından arz çeşitliliğinin sağlanmasının önemli olduğuna vurgu yaparak, "Fakat Bosphorus Gaz'ın Kazakistan'dan getirmek istediği doğalgazda Enerji Bakanlığı'nın istediği şartlar oluşmadı. Bu nedenle Enerji Bakanlığı'ndan da olumsuz görüş iletilecek" dedi.


 


Bosphorus Gaz, halen Rusya'dan iki ayrı kontratla Batı Hattı'ndan toplam yıllık 2.5 milyar metreküp doğalgaz ithal ediyor.


 


Türkiye halen Rusya, İran ve Azerbaycan'dan doğalgaz, Cezayir ve Nijerya'dan da LNG ithal ediyor. Türkiye, yıllık 47 milyar metreküp düzeyinde doğalgaz tüketirken, arz güvenliği açısından başka kaynaklardan doğalgaz alınması büyük önem taşıyor.


 


Öte yandan, Irak'tan doğalgaz getirmek isteyen yerli şirketler de bulunuyor. Ancak Enerji Bakanlığı, yerli kaynakları kullanarak özellikle yüzde 50 civarına kadar gerileyen elektrik üretiminde doğalgaz kullanımını azaltmaya çalışıyor.

Bu haber toplam 1980 defa okundu


YAZARLAR