Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Başkentgaz’dan Esnafa Ek Süre
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Başkentgaz’dan Esnafa Ek Süre

Başkentgaz’dan Esnafa Ek Süre
Başkentgaz ekiplerinin usülsüz doğalgaz kullanımlarını gidermeleri için ticari işletmelere verdiği 15 günlük süre, 30 haziran’a uzatıldı.
06.03.2014 / 17:05

Enerjimagazin-Başkentgaz, gıda sektöründe faaliyet gösteren ticari işletmelerdeki periyodik kontrollerde tespit edilen usulsüz ve proje dışı kullanımları gidermeleri için işyerlerine verdiği 15 günlük süreyi, işletmelerden gelen talep üzerine 30 Haziran’a kadar uzattı.


İşletmecilerin, proje firmalarının hazırladığı tesisat projelerinin maliyetlerinin yüksekliğinden şikayet etmeleri üzerine de yetkili firmalarla anlaşma yapılarak proje maliyetleri düşürüldü, güvence bedelleri de 12 takside çıkarıldı.    


Başkentgaz Genel Müdürlüğü yetkilileri ile Fırıncılar Federasyonu, Lokantacı, Kebapçı, Köfteci, Pastacı, Tatlıcı Federasyonu ve bağlı odaların başkanları ile Ankara Ticaret Odası Meslek Komitesi başkanları, Başkentgaz’ın periyodik kontrollerinin ardından yaşadıkları sıkıntıları ele almak üzere bir araya geldi.


Toplantıda işletmeler adına konuşan oda ve komite başkanları, tesisatların kurallara uygun hale getirilmesi için piyasadaki proje-iç tesisat firmalarına hazırlatılması gereken projelerin çok pahalı, verilen sürenin de çok kısa olmasından şikayet ettiler. Oda temsilcileri, projeler için firmalardan istenen bedelleri ödemelerinin mümkün olmadığını belirterek, üyelerinin işyerlerini kapatma riskiyle karşı karşıya kaldığını söylediler. Temsilciler, Başkentgaz yetkilileri tarafından toplantıya çağrılmalarının kendilerini memnun ettiğini de kaydederek, ‘‘Yıllarca bize önem verip buraya çağıran olmamıştı. Diyaloğa girince, sorunlarımızı çözme noktasına geldik. Diyalog kurulmayınca sorunları çözmek mümkün değil” dediler. 
Başkentgaz Genel Müdürü Mustafa Kurnaz, geçen yıl Haziran ayında Şirket’in özelleşmesinin ardından göreve geldiklerini belirterek, ‘‘Bu uygulamayı, doğalgazın güvenli ve usule uygun kullanımını sağlamak amacıyla, tüm dağıtım şirketlerinin düzenleyici kurumu olan EPDK’nın geçen yıl Nisan ayında gönderdiği yazısı doğrultusunda başlattık. Ankara’da ticari işletmelerde usulsüz kullanım oranı oldukça yüksek. Buna göz yumamayız. Karşılıklı olarak hassasiyet ve saygı göstermemiz gerekiyor. Biz, namusuyla, emeğiyle iş yapan esnafımızın yanındayız. Problemlerimizi hep birlikte çözeceğiz. Gereken kolaylığı sağlıyoruz” şeklinde konuştu.  


“Usulsüz Kullanım Oranı Yüzde 85”


Toplantıda bir sunum yapan İç Tesisat Müdürlüğü Proje Kontrol Şefi Mühendis Mustafa Coşkun, periyodik kontrollere, 4646 Sayılı Doğalgaz Piyasası Kanunu ve Doğalgaz Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği çerçevesinde alınan 17 Nisan 2013 tarihli EPDK Kurul Kararı gereğince başladıklarını söyledi.


Ticari işletmelerdeki kontroller sırasında en çok rastladıkları uygunsuzluğun, Başkentgaz’dan habersiz olarak tesisatlara yapılan cihaz ilavesi, izinsiz tadilat ve proje dışı kullanım olduğunu belirten Coşkun, bu işletmelerde yüzde 85 oranında usulsüz kullanım tespit edildiğini bildirdi.    


Başkentgaz İç Tesisat Müdürü Adem Aydoğan, yapılan denetimlerde en önemli hedefin, halkın can ve mal güvenliğini korumak, karbonmonoksit zehirlenmelerini önlemek olduğunu belirterek, “Yaptığımız denetimlerde, can ve mal güvenliğini tehlikeye atacak çok sayıda usulsüz kullanımla karşı karşıya kalıyoruz. Gıda sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinin de vatandaşların toplu olarak bulunduğu mekanlar olması nedeniyle denetimler daha büyük önem arz ediyor” diye konuştu.   


 


“Amacımız Sizi Zor Durumda Bırakmak Değil”


Başkentgaz Ticari Direktörü Ahmet Yetik de 60 kişilik bir ekip oluşturulduğunu ve bu ekibin, Eylül ayında periyodik kontrollere başladıklarını söyledi. Yetik, şöyle devam etti:


“Bu uygulamadan amaç, sizi zor durumda bırakmak, hırsız konumuna düşürmek değil. Ancak kontrollerden de görüldüğü gibi usulsüz kullanım oranı çok yüksek boyutlarda. Böyle bir tabloya hiçbir dağıtım şirketinin göz yumması beklenemez. Ancak sizlerin bu süreçte yaşadığı sıkıntıları hafifletmek için bir takım kolaylaştırıcı önlemler aldık. Güvence bedelini, olması gerekenin dörtte birine indirdik ve 12 taksit imkanı sunduk. Projelerinizin mevzuata uygun hale getirilmesi için verdiğimiz süreyi de 30 Haziran’a kadar uzattık. Ancak 31 Mart’a kadar işletmelerin Başkentgaz’a başvurması gerekiyor.”


Başkentgaz’ın bu konuda aldığı kararlar, meslek odalarına da gönderilerek, 31 Mart’a kadar başvurularını yapmaları için üyelere duyurulması istendi. Yazıda, can ve mal güvenliği riski olan yerlerin proje işlemlerinde 30 Haziran tarihinin geçerli olmadığı, belirtilen yasal süre içerisindegerekli işlemlerin tamamlanması gerektiği de vurgulandı.


Bu haber toplam 2364 defa okundu


YAZARLAR