Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Bakanlık Seferberlik İlan Etti!
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bakanlık Seferberlik İlan Etti!

Bakanlık Seferberlik İlan Etti!
Barajlar kırmızı alarm verdi, Bakanlık seferberlik ilan etti!
06.03.2014 / 21:18

Barajlar susuzluk nedeniyle alarm verince Enerji Bakanlığı ‘seferberlik’ ilan etti. Elektrik yatırımlarında gaza basıldı.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, elektrik üreten barajların alarm vermesine yol açan kuraklık nedeniyle ortaya çıkabilecek elektrikteki arz açığına karşı ‘seferberlik’ ilan etti. Buna göre elektrik iletim ve üretim yatırımları hızlandırılacak. Devletin sahip olduğu santrallarda, günlük pik tüketimi karşılayacak biçimde gerekli iyileştirmeler yapılacak.

Bakım-onarımlar tamamlanacak. Su yerine elektrik üretiminde yazın, özellikle de gelecek kış aylarında daha fazla doğalgaz kullanılacağı için BOTAŞ, arz-talep dengesinin sağlanmasında kritik bir rol üstlenecek. KİT’lerinin üst düzey yöneticilerinin de tam kadro katıldığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın da ilgililerden brifing aldığı elektrikte arz güvenliği toplantısından EÜAŞ’a büyük görev düştü.

Buna göre Elektrik Üretim A.Ş (EÜAŞ), bahar aylarında termik santrallardan maksimum üretimin alınması için gereken adımları atacak. Santrallarda iyileştirmeler yapılacak. Bakım onarımlar tamamlanacak.

HES’lerin Payı Azaltılacak

Toplantıda yeterli miktarda yağışın düşmediği sonbahar ve kış mevsimlerinin ardından hidro elektrik santralların minimum seviyede çalıştırılması yönünde karar çıktı.


Olcay Aydilek/ht gazete

Bu haber toplam 2367 defa okundu


YAZARLAR