Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği Kuruldu.
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği Kuruldu.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği Kuruldu.
Emeklilikte Yaşa Takılanlar, mücadelelerine artık Dernek çatısı altında devam edecekler.
28.02.2014 / 16:35

Enerjimagazin-08.09.1999 Tarihinde çıkarılan 4447 sayılı yasanın yürürlüğe girdikten sonra geriye doğru işletilmesi nedeniyle mağdur olan ve gasp edilen haklarının bir an önce geri verilmesi için verdikleri mücadele kapsamında birbirinden ses getirici eylemlere imza atan Emeklilikte Yaşa Takılanlar, daha etkin mücadele edebilmek için Dernek çatısı altında bir araya gelecekler.


Emeklilikte Yaşa Takılan mağdurlar bir araya gelerek “Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği”ni kurdular. Derneğin kurucuları arasında ”Soner TAŞLITEPE, Hasan ANDİÇ, Mehmet KANDEMİR, Şenol ÇELİK, Hüseyin BAŞER, Cem COŞKUN, Mustafa AKBULUT” yer aldılar.


Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği Geçici Yönetim Kurulundan Derneğin kuruluşuna ilişkin yapılan açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verildi:


Değerli arkadaşlarımız, 28 Şubat 2014 tarihinde Ankara Valiliği, Dernekler Müdürlüğü’ne yapılan Resmi müracaat ile Ankara Valiliği Dernekler Müdürlüğü nün, 28 Şubat 2014 tarih ve 74071012- 477.01.01.26513 sayılı yazısı ile 4721 sayılı Türk Medeni Kanunun 59. maddesi gereğince 06-113-087 kütük numarası ile EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR DERNEĞİ müracaatı kabul edilmiş ve TÜZEL KİŞİLİK kazanmıştır.


NEDEN DERNEKLEŞME?


Kurumsal kimliği, yazılı kuralları, ilkeleri olmayan, gelenek-görenek, kulaktan duyma bilgilerle yönetilen yapılar, kişilere bağlı kalır, otoriter olur ve gelişemezler. O kişi veya kişilerin bir şekilde görevi bırakmaları ile de yok olurlar. Dernek kurma hürriyeti, Anayasamızın 33. maddesi ile güvence altına alınmıştır. Dernekler temel olarak Türk Medeni Kanununun 56-100. maddeleri arasında düzenlenmiştir. Ayrıca 5253 sayılı Dernekler Kanunu mevcuttur.
DERNEKLEŞME İLE TOPLUMDA DAHA ETKİN HALE GELİNİR Mİ?


Evet, kişilerin tek başına yaptığı beyanlar toplumda yer bulmaz, ya da etkili olmaz. Kişi birliklerini ifade eden dernekler adına yapılan faaliyet ve açıklamalara ise daha çok değer verilir. Bir başka anlatımla dernek vasıtası ile daha güçlü bir birliktelik sağlanır. O nedenle Dernek, ne kadar büyük örgütlenilir ise, o derecede etkinlik kazanılır. Tüzel kişiliğin olmadığı durum, hukuki olarak bir anlam ifade etmemektedir. Bir başka anlatımla hukuki anlamda bir birliktelik söz konusu değildir. Sadece fiili bir birliktelik vardır. Ancak bu fiili durum hukuken koruma altında değildir. Sonuç olarak dernekleşme ile hukuki varlık ve temsil yeteneği kazanılmaktadır. Bu bağlamda Ankara EYT Komisyonunca alınan karar doğrultusunda Emeklilikte Yaşa Takılanlar adına başlattığımız ve Kurucular Kurulu olarak;


1. Soner TAŞLITEPE


2. Hasan ANDİÇ


3. Mehmet KANDEMİR


4. Şenol ÇELİK


5. Hüseyin BAŞER


6. Cem COŞKUN


7. Mustafa AKBULUT


Arkadaşlarımız ile Temelini atmış olduğumuz bu girişimin tüm Türkiye geneli EYT li arkadaşlarımız tarafından sahiplenilmesi, Büyütüp, Güçlendirilmesi ve HAK mücadelemizde daha CİDDİ bir yapının oluşması adına desteklerini bekliyor. Derneğimizin tüm Emeklilikte Yaşa Takılan arkadaşlarımıza Hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz. Saygılarımızla. Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği G.Yönetim Kurulu Adına.


Bu haber toplam 5792 defa okundu


YAZARLAR