Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Malatya'nın Çöpleri Elektriğe Dönüşecek
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Malatya'nın Çöpleri Elektriğe Dönüşecek

Malatya'nın Çöpleri Elektriğe Dönüşecek
Malatya Belediyesi tarafından yaptırılan Katı Atık Sahası Elektrik Üretim Santrali açıldı.
18.02.2014 / 15:50

Enerjimagazin-Malatya Belediyesi tarafından yaptırılan Katı Atık Sahası Elektrik Üretim Santrali açıldı.


Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, Malatya-Elazığ karayolu üzerinde bulunan mevcut çöp sahası üzerine kurulan tesisin açılışı gerçekleştirildi.


Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, elektrik üretim santralini bitirerek hizmete açtıklarını belirterek, bu hizmetin çevre yatırımına yönelik bir proje olduğunu kaydetti.


Kısa bir süre öncesine kadar bölgenin tamamının çöp alanı olduğunu ancak alanın rehabilite edilmesiyle sağlıklı bir alana dönüştüğüne dikkati çeken Çakır, "Burada önemli bir çevre kirliliği oluşuyordu. Bölgenin ıslahı için bu proje hazırlandı ve temelini atarak 8 ay gibi bir sürede bitirdik. Çöp alanını hem rehabilite ettik hem de elektrik santrali kurarak, çöpten enerji üretimine başladık" ifadesini kullandı.
Çöp sahasının rehabilite edilmesi ve elektrik üretim santrali kurulması sırasında önemli çalışmalar yapıldığını da bildiren Çakır, şunları kaydetti:


"Çöp sahasının toparlanması ve yeşil alanların oluşturulması için binlerce kamyon kil ve toprak dolgu yapılarak buranın ağaçlandırılması sağlandı. Şu anda buraya binlerce ağaç dikildi. Bu dikim işlemleri baharla birlikte daha da artırılacak. Bu proje sayesinde aynı zamanda yer altı sularına kirli su sızıntısını da önlemiş olduk. Yani sadece elektrik üretimi açısından değil aynı zamanda hava, çevre ve yer altı kirliliğinin önlenmesi açısından da çok önemli bir projeyi hayata geçirdik. Elektrik Üretim Santrali, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ilk tesis. Türkiye’de  ise 10 vilayette olan bir tesis. Malatya Belediyesi olarak amacımız Güneş ve Sudan da faydalanarak enerji üretmektir.’’

Bu haber toplam 2549 defa okundu


YAZARLAR