Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - TANAP Türkiye'yi Enerjinin Merkezi Yapacak
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TANAP Türkiye'yi Enerjinin Merkezi Yapacak

TANAP Türkiye'yi Enerjinin Merkezi Yapacak
SOCAR Türkiye Yetkilisi: “TANAP Türkiye’nin enerji güvenliğini sağlayacak ve Türkiye’yi enerji merkezi haline getirecek” dedi.
15.02.2014 / 11:39

SOCAR Türkiye Yetkilisi: “TANAP Türkiye’nin enerji güvenliğini sağlayacak ve Türkiye’yi enerji merkezi haline getirecek” dedi.


Hazar Strateji Enstitüsü (HASEN) tarafından organize edilen “Türkiye’nin Enerji Merkezi Olma Yolunda TANAP Projesinin Rolü” konulu yuvarlak masa toplantısı 14 Şubat’ta Maslak Sheraton Otel’de gerçekleşti.


Toplantıda konuşan SOCAR Türkiye Birinci Başkan Yardımcısı Samir Kerimli, TANAP'ın Türkiye ve Azerbaycan için fırsat olduğunu, 2035’te yaklaşık 600 milyar metreküp gaz ihtiyacı olacak Avrupa için 100 milyar metreküplük bir açığın söz konusu olduğunu, TANAP’ın bu gaz açığını kapatacağını anlattı.


Güney Enerji Koridoru’nun en önemli kısmı olan TANAP ile bu açığın kapanacağını belirten Kerimli, “Güney Enerji Koridoru Azerbaycan, Orta Asya, Orta Doğu ve Doğu Akdeniz gaz rezervlerinin Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınmasını gerçekleştirecek bir koridor. Bunu da Türkiye üzerinden geçerek sağlayacak. Gaz talebinin ancak yeni bir koridor açılarak giderilebileceği görülüyor. Azerbaycan ve Türkiye, BP ve Şah Deniz Konsorsiyumu ile birlikte nihai yatırım kararını verdi” dedi.


TANAP'ın Finansmanı Öz Kaynaklardan Karşılanacak


TANAP'ın Türkiye’nin enerji güvenliğini sağlayacağını, Türkiye’yi enerji merkezi haline getireceğini ve Türkiye ile Azerbaycan'ı, Avrupa ve Balkanlar'ın enerji güvenliğinde söz sahibi yapacağını dile getiren Kerimli, toplam yatırımı yaklaşık 12 milyar dolar olacak, bin 841 kilometrelik ve 20 ilden geçecek hattın teknik imkanları zorlayacak çok büyük bir proje olduğunu belirtti. Kerimli, TANAP’ın teknik açıdan da dünyanın en büyük ikinci projesi olduğunu söyledi.


“2018’de ilk gaz geçişini sağlamayı planlıyoruz” diyen Kerimli, TANAP’ın Türkiye’de Eskişehir ve Trakya olmak üzere iki gaz çıkışı olacağını, Türkiye'nin bu iki noktadan gaz alabileceğini belirtti. Boru hattının kamulaştırma işlemlerini BOTAŞ’ın yaptığını ifade ederek, projenin yüzde 30’unun Türkiye’nin, yüzde 58’inin SOCAR'ın ve yüzde 12’sinin de BP’nin olmasının planlandığını belirten Kerimli, projenin tamamen öz sermayeyle yapılacağını, Azerbaycan ve Türkiye'nin anlaşmayı 7 ay gibi çok kısa bir sürede yaptığını anımsattı.


Şah Deniz’in dışında Babek, Asiman, Abşeron, Ümid ve Azeri-Çırak-Güneşli (ACG) gibi diğer gaz yataklarının bulunduğunu anlatan Kerimli, bu yataklardan gelecekte Türkiye’ye TANAP vasıtası ile gazın gelebileceğini, bu yatakları işleten firmaların TANAP üzerinden gazlarını satmak için transit ücret ödemesi gerektiğini, dolayısıyla Avrupa’ya kadar olan transit ücretin Türkiye’ye kadar uzanandan daha yüksek olacağı için Türkiye pazarının daha cazip olduğunu belirtti.


ÇED çalışmalarının çok hızlı ilerlediğini dile getiren Kerimli, "31 Ağustos 2014’te ÇED kararını almayı hedefliyoruz” dedi.

Bu haber toplam 3307 defa okundu


YAZARLAR