Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - EYT ve Emeklilerin Sorunları Çalıştayı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

EYT ve Emeklilerin Sorunları Çalıştayı

EYT ve Emeklilerin Sorunları Çalıştayı
Emeklilikte Yaşa Takılanlar ve Emekliliklerin sorunları 03 Şubat’ta Ankara Barosunda gerçekleşecek çalıştayda masaya yatırılacak.
01.02.2014 / 21:42

Enerjimagazin-Emeklilikte Yaşa Takılanlar ve Emekliliklerin sorunları 03 Şubat’ta Ankara Barosunda gerçekleşecek çalıştayda masaya yatırılacak.


Emeklilikte Yaşa Takılanlar yıllardır kendilerine yapılan haksızlıkları, adaletsizliği ve yaşamış oldukları mağduriyeti Ankara Barosu ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar Platformu Ankara Grubu tarafından ortaklaşa düzenlenecek olan Çalıştayda gündeme getirecek.


Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu Üyesi Prof. Dr.Ali Ulusoy'un başkanlığını yapacağı, birçok Akademisyen ve Hukukçunun katılacağı çalıştaya ilişkin açıklamalarda bulunan Emeklilikte Yaşa Takılanlar Platformu Ankara Temsilcisi Soner Taşlıtepe, “Geçtiğimiz günlerde Anayasa Mahkemesince 8.9.1999 tarihinde Emekli Sandığı üyesi olanlara bir ayrıcalık tanınmıştır. Buna göre 8.9.1999 tarihinde emekli sandığı üyesi olanlar 50 yaşını doldurmuş olmak ve 10 yıl sandık üyesi olarak çalıyor olmaları koşuluyla emekli olabilmenin önünü açmıştır,


Bu düzenleme, 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu’nun, 23.5.2002 günlü, 4759 sayılı Kanun’un 6. maddesiyle değiştirilen geçici 206. maddesi ile yapılmıştır.


Anayasa Mahkemesi anılan geçici 206. maddeyi Anayasanın 2. maddesine aykırı bularak iptal etmiştir.


Bizlere göre Anayasa Mahkemesi’nin 5434 sayılı kanunun geçici 206. maddesini iptal gerekçesi, 506 sayılı kanunun Geçici 81. Maddesi için de aynen geçerlidir. Bu durumda yasanın bu maddesinden ötürü hak ihlaline uğrayan diğer sigortalılar için de geçerli olması gerektiğini ifade ederek.


Anayasa Mahkemesi, hukukun genel ilkelerini;" hukukun bilinen ve tüm uygar ülkelerin benimseyip uyduğu ilkeler " olarak tanımlanmıştır. Uluslararası hukukta, hukukun genel ilkeleri arasında kazanılmış haklara saygı, kanunların geriye yürümezliği ilkeleri de vardır. Kazanılmış haklara saygı ilkesinin temel amacı bireylerin hukuk güvenliğini sağlamak olmalıdır.


Devletin tüm işlemleri hukuka uygun olmalıdır. Hukuk devletinde, devlete güven ilkesi önemlidir. Devlete güven ilkesi, kamu düzeninin istikrarlı ve güvenli olmasının sonucudur. Bu nedenle devlet, hukuk işlemlerinde, bireyi ve bireyin geleceğini düşünmek zorundadır.


Emeklilikte Yaşa Takılanlar olarak bizlerde bu paralelde Ankara Barosunca bizlere destek olmalarını istedik. Bu bağlamda yapılacak olan çalıştayda Adaletin yerini bulacağı ve Emeklilikte Yaşa Takılan tüm mağdurlarımızın mağduriyetlerinin giderileceğine sonsuz inanç taşımaktayız” dedi.
Bu haberin tüm hakları www.enerjimagazin.com'a aittir.

Aktif Link verilerek veya açık kaynak gösterilerek kullanılabilir.


Bu haber toplam 4940 defa okundu


YAZARLAR