Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Faruk Çelik'ten 4/C Açıklaması
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Faruk Çelik'ten 4/C Açıklaması

Faruk Çelik'ten 4/C Açıklaması
Bakan Çelik, 4/C'lilerin kadroya alınmasıyla ilgili toplu sözleşme masasında bir çalışma yapıldığını ancak henüz netleşmediğini açıkladı.
21.01.2014 / 20:27

Enerjimagazin-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Üyelerini Bakanlık binasında kabul etti.


Bakan Çelik, görüşmede basın mensuplarının sorularını cevaplandırarak gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Basın mensuplarının 4/C’lilerin durumuna ilşkin soulan bir soruya verdiği cevapta “4/C'lilerin kadroya alınmasıyla ilgili toplu sözleşme masasında bir çalışma yapıldığını ancak henüz netleşmediğini” açıkladı.


 Bakan Çelik, konuya ilişkin olarak aşağıdaki açıklamalarda bulundu:


"4/C'li olarak 23 bin vatandaş çalışıyor. Bunların büyük bir bölümü özelleştirme çerçevesinde kamudan ayrılmak zorunda kalan ama o anda da hükümetin onlarca yıl devlete hizmet etmiş bu insanların emeklilikleri açısından böyle bir statü çalışması ortaya koyulmuş. Konu bilinen ve bilinmeyen kesimlerce tartışılınca gerçekten çok çetrefilli bir durum ortaya çıkıyor. Burada ne söylerseniz hep farklı değerlendiriliyor. Bu konu toplu sözleşme masasında konuşulan bir konu olduğu için Çalışma Bakanlığı'nın gündeminde var. Yani artık şunu da görelim Türkiye'de çalışanların hakları toplu sözleşme masasında belirleniyor. Hükümetin masasında değil. Bakanlar Kurulu'nda belirlenmiyor, Çalışma Bakanlığı'nda belirlenmiyor, toplu sözleşme masasında belirleniyor. Toplu sözleşmede bir araya geliniyor ve alınan kararlar uygulanıyor. 4/C'liler konusunda toplu sözleşme masasında gündeme gelen konulardır. 4/B'liler kadroya alındılar, 4C'liler de bir tavsiye kararı olarak danışma kurullarında görüşülmesi ve burada bir düzenlenme yapılabilirse yapılması kararı alındı. Bunlar dolayı danışma kurulu toplantısı yapılınca bu konu gündeme geliyor. Bu şeyi ilk kez duyan medya kuruluşları da falan bakan şöyle dedi diyor. Sayın Maliye Bakanı'nın gündeminde olan bir konu değildir doğru ama Çalışma Bakanı'nın bu toplu sözleşmeyle gündeminde olan bir konu. Dolayısıyla bizim tartışmamız çok doğaldır taraflarla. Maliye Bakanlığı'nın gündeminde böyle bir konu olmaması çok doğal. Bunlar bütünüyle bilinmediği için ortaya böyle bir resim çıkıyor. siz herhangi bir bakana personellerle ilgili bir şey sorsanız, 'gündeminizde mi?' diye, yok diyecektir. Toplu sözleşmeyle bazı şeyler çözülüyor ama bazı şeyler çözülmüyor. 4/C'liler de böyle bir konu, ücret konusunda artış sağladığımız ama statü konusunda henüz netleştiremediğimiz bir konu."


Bu haber toplam 3409 defa okundu


YAZARLAR