Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Bu Kurum Ucuza Satıldı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bu Kurum Ucuza Satıldı

Bu Kurum Ucuza Satıldı
Başkent Doğalgaz’a Sayıştay eleştirisi: Şirket düşük fiyatla satıldı.
29.01.2014 / 17:13

Enerjimagazin-SAYIŞTAY, 2013 başlarında özelleştirilen Başkent Doğalgaz’ın düşük bir fiyata satıldığı tespitini yaptı. Başkent Doğalgaz Torunlar Gıda’ya 1 milyar 162 milyon dolara satılmıştı. Sayıştay ise gerekçeleri sayarak özelleştirmenin neden düşük kaldığını tek tek sıraladı. Başkent Doğalgaz’ın özelleştirilmesi ihalesi 25 Ocak 2013 tarihinde yapıldı.


Pazarlık görüşmesinde Torunlar Gıda 1 milyar 162 milyon lira ile en yüksek teklifi verdi. 2011 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı ihalelerde toplam 1 milyar 521 milyon dolar teklif gelmişti. Bu ihale daha sonra iptal edilmişti. Torunlar Gıda’nın aldığı ihale iki yıl önce yapılan ihaleye göre 359 milyon dolar daha az bedelle sonuçlanmıştı. Sayıştay, 2013 yılının ilk 5 aylık dönemine ilişkin hazırladığı raporunda bu ihale ile ilgili gelişmeleri hatırlattıktan sonra ayrıca dikkate alınmayan bazı noktalara raporunda yer verdi.


İlk olarak Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın blok satış sırasında BOTAŞ’tan devirlerin dikkate alınmadığını ortaya koydu. Sayıştay, “Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş.’nin, Ankara Belediyesi mücavir alan sınırları içinde 30 yıl süreyle sahip olduğu doğalgaz dağıtım lisansının geçerli olduğu hinterlant da Ankara’nın merkez ilçeleri dışındaki tüm ilçelerini kapsayacak şekilde genişlemiştir. Bu düzenleme ile alıcı şirket gerek konut abone sayısındaki artış, gerekse ilçelerde bulunan sanayinin gaz talebi nedeniyle önemli bir gelir avantajı elde etmiştir” tespitini yaptı.


Sayıştay, “... Hususları dikkate alındığında, Başkent Doğalgaz’ı satın alacak şirketin sağlayacağı avantajlar göz ardı edilmiş ve yüzde 100 hisse için önceki ihalelerde ulaşılan toplam fiyata göre şirket düşük bir fiyatla satılmıştır” dedi.


Başbakan da, Düşük Bulmuştu


1 Şubat 2013’te Teke Tek programına katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Koç-Ülker grubunun 5.7 milyar dolara aldığı köprü ve otoyol ihalesiyle Başkent Doğalgaz ihalesini eleştirmişti. Erdoğan, “Başkent Doğalgaz’da mesela biz 1.5 yakalamışız ama şimdi yeni gelen 1.100’le geliyor. 1.5 yakaladığın yerde 1.100 verilirse, bunun hesabı sorulmaz mı” demişti.


Neşa KARANFİL/Hürriyet

Bu haber toplam 2227 defa okundu


YAZARLAR