Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - 4/C İşçi Kıyımına Dönüştü
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

4/C İşçi Kıyımına Dönüştü

4/C İşçi Kıyımına Dönüştü
ENERJİSA'nın 4/C uygulaması işçi kıyımına dönüştü.
25.12.2013 / 17:30

Enerjimagazin-ENERJİSA’nın 4/C’ye geçmek için dilekçe vermeyen AYEDAŞ ve AESAŞ çalışanlarına 4/C’ye dilekçe vermeleri konusunda baskı uyguladığı iddia ediliyor.


Sabancı Holding ve Alman E.ON’un ortaklığındaki ENERJİSA, İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş. (AYEDAŞ)’de 4/C’ye geçmek talebi ile dilekçe veren AYEDAŞ ve AESAŞ çalışanları daha önce gruplar halinde Maltepe Cevahir Hotel İstanbul Asia’ya davet edilerek iş sözleşmelerinin sona erdirildiği kendilerine tebliğ edilmişti.


Enformasyon Medya Grubunu arayan bazı AYEDAŞ ve AESAŞ çalışanlarının ifadelerine göre, “AYEDAŞ ve AESAŞ İnsan Kaynakları, 4/C’ye geçmek için dilekçe vermeyen yaklaşık 300 çalışanı telefonla arayarak ya da çalıştıkları bölgelere giderek kendileriyle çalışamayı düşünmediklerini, noter huzurunda 4/C’ye geçmek için dilekçe vermeleri gerektiğini söylüyorlar. 4/C’ye geçmek için dilekçe vermeyi kabul etmeyen AYEDAŞ ve AESAŞ çalışanlarına siz bilirsiniz biz de sizlerin iş akitlerinizi ihbar önelleri kullandırarak sona erdiririz. Bu durumda ihbar tazminatlarınızı da ödemeyiz. Sonuçta biz sizlerle çalışmak istemiyoruz. Tercih sizin” diyerek baskı uyguluyor.


AYEDAŞ ve AESAŞ çalışanları, “Bizler 4/C’ye geçmek istemiyoruz. Yıllardır emek verdiğimiz kurumumuzda çalışmak istiyoruz. ENERJİSA tarafından 4/C’ye dilekçe vermemiz yönünde ciddi baskı altındayız. Bu arkadaşlarımız arasında, "Emekliliğine 2-3 ay kalan, Kanser tedavisi gören, AYEDAŞ'a hizmet verirken kaza geçiren, Kaçak taraması sırasında silahlı saldırıya uğrayıp yaralanan" arkadaşlarımız da  var. Sendikamız bizlere destek olmuyor. Tarafımıza yapılan bu baskı ve uygulamayı kabul etmiyoruz.Yaşamakta olduğumuz mağduriyetin Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, Enerji Bakanımız Taner Yıldız, Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek ve tüm sorumlu kesimler tarafından duyulmasını ve bizlere sahip çıkmalarını bekliyoruz.” Diyorlar.


Bu haber toplam 6968 defa okundu
YORUMLAR
CEMİL: 
"SİZ 4 C YE KURBAN OLUN"
ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞMAYAN ARKADAŞLARIM. 4C YE GEÇMEYE DİRENEN ARKADAŞLARIM GÜN GELECEK 4C Yİ MUMLA ARACAKSINIZ KEŞKE GEÇSEYDİKTE BUNLARIN KAPRİSLERİNİ ÇEKMESEYDİK DİYECEKSİNİZ. İŞİ BİLMEYEN SERMAYENİN KAR AMAÇLARINA BİAT EMİŞ YÖNETİCİLERİN SAÇMA SAPAN UYGULAMARINA SAÇ BAŞ YOLCAKSINIZ. BİR KURŞ DEĞERİNİZ OLMADIĞINI GÖRÜNCE İSYAN EDECEKSİNİZ ADAMLAR SİZE SÜPER TEKLİF SUNMUŞ BENCE GEÇİN PİŞMAN OLMAYIN BEN VE BENİM GİBİLER GİBİ HASTA OLMAYIN AZ PARA ALIN AMA SAĞLIKLI YAŞAYIN DERİM...
23.01.2014 / 13:42
4C li: 
"Bırakın artık"
Bakana kadar seslenen zihniyet, işyerinden ayrılmamak için basını çağıran zihniyet size sesleniyorum. Bu adamlar sizi 1 Şubattan sonra atarsa ne halt edeceksiniz kime güveniyorsunuz. Kalan Büro elemanları var şirkette hangi akla kalıyorlar hiç anlamıyorum adamlar abonmana 1300 tl ye lisans mezunu y.dili mevcut gencecik elemanlar alırkensiz ne düşünüyorsunuz. Maliyeniz yeni alınan bir elemanın 2,5 katı. Başınızda ki müdüre ya da müdürcüklerin lafına inanıyorsanız onlar olmadığı zaman ne yapacaksınız. Bu kadar mı cahil insanlarsınız. Adamlar 33 tl yevmiye ile eleman alıyorlar. Başteknisyen olarak ayrıldım, kafam rahat.
02.01.2014 / 16:20

""
ÇİNGENEYİ PADİŞAH YAPMIŞLAR ÖNCE BABASINI KESMİŞ ,
29.12.2013 / 23:33
teyfik: 
"enerjisa katliami"
enerjisa AYEDAŞTA çalışan katliamına başladı , sayın bakan ( mehmet şimşek ) nerdesin bu bu insan kıyma makinelerine neden dur demiyorsun , seninde enerjisa gibi düşündüğün tek şey poaramı , insanın ve insanlığın hiçmi senin ve enerjisanın yönetiminde yeri yok . allah sana ve onlara para . bizlere huzur ve sağlık versin inşallah ,
29.12.2013 / 23:30
salih gür: 
"16 yıl sonra"
16 yıl görev yaptığım ayedaştan 4c geçmek için ayrıldım 16 gün sonra arkadaşları ziyarete gittiğimde kapıdaki görevliler aracınızla içeri giremezsınız sebeinini sorunca sivil aracın girmesi yasak dediler şimdi düşünüyorum sancaktepe işletme enerjisanın kutsal mabedimi acaba neden böyle bir şeye maruz kaldım
28.12.2013 / 10:43
timelord: 
"enerjisa kurumsallığı"
ulkenın en ıyı dağtım şirketini tamamen tasfıye eden ve acıdır ki 60 yaşın gelmiş insanları işe alan ve emeklılerden medet uman bır fırma kurumsallıktan bahsedemez.ınsanlar ertesı gun gıdecegını bıldıgı halde işlerini yaptılar..en buyuk yanılgınız burası olacak zıra burası iSTANBUL.Ankara karabuk yada kastamonu değil..her işi biz biliriz havasındasınız ama inanın hıcbırsey bilmdıgınızı kısa zamanda anlayacaksınız..alın kurumsallıgınız szin olsun..ama kabahat sızde degıl..ülkeyı bu hale getırenlerde..
27.12.2013 / 21:01
Gerçekci: 
"Hangisi gerçek"
Asıl gerçekçi arkadaş Eleştirebileceğiz o kadar çok mevzu varken siz yorumumuzu bile doğru okumaktan ve anlamaktan aciz kalmışsınız. Emeğe ve tecrübeye sözüm yok lakin günün gerçekleri bu yönde kafayı kaldır piyasayı bir analiz et.Haklı olduğumu göreceksin. Eğer eleştireceksek birilerini.arıyorsak Kılını bile kıpırdatmayan sendikayı eleştirelim.İşçinin bunca yılını hiçe sayan özelleştirenler i siyaseti ve bizi korumayan kanunları eleştirelim.Eğer bizler özelin inisiyatifine düşersek bunlar kaçınılmazdı.Hala anlayamadın mı?
27.12.2013 / 18:33
asıl gerçekci: 
"herşeyi çok iyi bildiklerini zannedenler"
Gerçekci arkadaş AYEDAŞ personeli teknolojinin ta kendisi aynı zamanda deneyimli, ne yaptığını ne yapacağını bilen bireylerden oluşmakta.TEKNOLOJİ tek başına işe yaramaz, o küçümsediğin tecrübe ve deneyimle güçlenir.
26.12.2013 / 21:47
rzgr: 
"Kaderimizle Başbaşayız"
Ne sendika ne de müdür hiç kimsemiz yok. Biz AYEDAŞ VE AESAŞ çalışanları birbirimizle dayanışabilirsek başarılı olabiliriz. Tv de izledim noterde dilekçeyi yırtıp noterin suratına atan bayan arkadaşımızı tebrik ederim. Adamlar Ali kıran baş kesen oldular. Hele bu Anadolu Yakası Perakende Müdürü "S.Saral" arkadaş bundaki hava inanın Güler Sabancı'da yok.
25.12.2013 / 23:05
mr_dion: 
"sendika nerdesin yada bir sendika varmı ?"
yok olmadı olmayacakta tura cıktılar kalın sabancı çalışmak istiyor diye nooooldu? turdakileride işkurda görmek kısmet olur elbet :) şaşkındılar zaten başından beri bu bu şaırma yeni bişey değil .. hala tazminatları bekliyoruz millet toplanıp genel müdürlüğe yürümekten bahsediiyor bunlar yok zimmet diyor yok bugun yok yarınn
25.12.2013 / 22:01
ayedaş: 
"enerjisa"
işten çıkarma nedeniyle insanların maaşlarını ödemediler.Bu insanlar burdan aldıkları paralarla geçinen insanlar.hala da alacaklar ödenmedi.kimse sizden sadaka istemiyor.dilencilikte yapmıyor.nasıl iş haklarımızı fesh ettiniz se hemen paramızı da yatırın.
25.12.2013 / 19:59
ayedaş: 
"enerjisa"
Buraya kadar AYEDAŞ VE AESAŞ personelinin özverili ve gayretli çalışmalarıyla sorun çıkmadan geldiler.hiç bir sorunla karşılaşmadılar.Zannettiler ki biz burayı bundan sonrada bu personel olmadan da götürürüz.Yanıldıkları nokta burası İstanbul:ne ankara nede adana.Bu iş geçip müdür vasfındaki insanın bölgede dilekçe almasıyla yürümez.Bu kendini beğenmişlikleri,kendini hala karabükün köyünde zanneden özellikle Serkan SARAL başta olmak üzere,işi eline yüzüne bulaştıran Eda nın başını yiyecektir.bekliyip görücez.
25.12.2013 / 19:55
cemil: 
"yazık"
emekliliğine 2 ay 3 ay kalanlar kurum için çalışırken kaza geçirenler hatta kaçak kontrollerinde kurum için kurşun yiyen arkadaşlarımızı da zorla işten çıkartıyorlar..sakın zorla gönderinlenler hakkında işini düzgün yapmayan tembel kişiler algısı oluşmasın hepside pırıl pırıl çalışkan öz verili arkadaşlarımız isimleride duyunca çok şaşırdım ..enerjsaya allah akıl fikir versin kalan arkadaşlarada allah sabır verin bir sabah gelip sizle çalışmak istemiyoruz demek bu kadar kolay.. muhakkaki enerjisa bu kişileri tanımaz kim bunların ekmeğiyle oynuyorsa kim sebep oluyorsa her iki taraftada cezasını görsün allah belasını versin ..yazık hemde çok yazık bunca emeğe
25.12.2013 / 13:23
Gerçekci: 
"İpler Eneji Sanın Elin de"
Kanunu verdiği yetkiler ve sendikanın pasifliği sayesinde ipler enerji sanın eline.Her şeye rağmen bu dönemde enerji sa son derece iyi niyetli davrandığı düşüncesindeyim.Çalışanların Şubat 1 itibariyle mağdur olmaması konusunda çok hassaslar.Kendi çalışma politikalarına uyum sağlayama cağını düşündüğü çalışanları yöneticilerden aldığı raporlar doğrultusunda göndermesi kadar doğal bir süreç olmadığında hem fikiriz. Ülkenin gerçeklerini göz önüne almak gerekirse 1 500 tl ye çalışmaya can atacak binlerce elektrik teknisyeni teknikeri ve hatta Mühendis bile bulabilirken ve bunların daha genç seçme imkanı varken neden 35 yaş üzeri elemanlarla neden çalışsın.Neden iki kat fazla işçi maliyeti ödesin.Biliyorum dersiniz ki tecrübe deneyim.Haklısınız 10 deneyimli eleman yerine bir deneyimli elemanla bu işi götürmek çok mu zor bir de teknolojiyle birlikte tecrübede para etmemeye başladığını görmek hiç de zor değil.Biz bunları tahmin ettik gördük.Bunların olacağı açıktı.İsteğimizle ayrıldık. Her şeye iyi yönden bakmak lazım ya şubat 1 den sonra gönderse ne yapardınız.
25.12.2013 / 12:33
ALİM: 
"enerjisa şaşırdı"
Enerjisa şaşırdı gitmek isteyenleri kalmaları için ikna etmeye çalışıyor. 4/Cye gitmek için dilekçe vermeyene de zorla dilekçe verdirmeye çalışıyorlar.
25.12.2013 / 11:49


YAZARLAR