120 BiN YENi iSTiHDAM
Haber
05 Nisan 2015 - Pazar 13:56 Bu haber 306 kez okundu
 
120 BiN YENi iSTiHDAM
DOĞAL GAZ Haberi
120 BiN YENi iSTiHDAM

Enerjimagazin-Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakanlık Çankaya Köşkü'ndeki istihdam, Sanayi Yatırımı ve Üretimi Destekleme Paketi'ne ilişkin basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu'nun mesajları şöyle: "-Açıklayacağımız 11 ayaklı paket ile üretimi destekleyeceğiz, istihdamı artıracağız. -Özel sektör işyerlerinde 6 ay süreyle işbaşı eğitim Programı'nda çalışacak kursiyerlere iŞKUR tarafından net asgari ücret ödenecek. işverenin kursiyerler için yaptığı harcamalar vergi matrahından düşürülebilecek. - Aynı iş yerinde işe alınan kursiyerin SGK primi 3.5 yıl SGK tarafından ödenecek. 120 BiN YENi iSTiHDAM - Toplum yararına çalışanların sayısı artırılacak. Bu alanda 120 bin yeni istihdam alanı oluşturulacak. Kararnameyi bugün imzalayacağım. -Yatırım döneminde uygulanan vergi indirimi artırılacaktır. Yatırımcılarımızın 2015 ve 2016 yıllarında gerçekleştirecekleri yatırım harcamaları için, yatırım döneminde mevcut diğer tüm faaliyetlerinden elde edecekleri tüm kazançlarına daha yüksek miktarda vergi indirimi uygulanacaktır.
-Yüksek teknolojili yatırımlara daha fazla destek verilecek. ileri teknoloji sınıfında yer alan yatırımlar öncelikli yatırımlar kapsamına alınacak ve 5'inci bölge desteklerinden yararlandırılacak.
YENi YATIRIMCIYA VERGi iNDiRiMi -Yeni yatırımcıya daha fazla destek ve vergi indirimi verilecek. 2014 yılı sonunda uygulaması sona eren vergi indirimi ve sigorta primi işveren hissesi desteğindeki yüksek oran ve süreler, 31 Aralık 2015'e kadar başlanılacak yatırımlar için uygulanmaya devam edilecek.
KKDF ORANI SIFIRLANACAK -Vadeli ithalatta Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu (KKDF) oranı sıfıra indirilecek. Yatırım mallarının ve ara malların vadeli ithalatında KKDF oranı yüzde 6’dan yüzde 0’a indirilmekte, böylece sanayicinin girdi maliyeti azaltılmaktadır.
KADIN GiRiŞiMCiMLERE YENi DESTEK -Kadın girişimcilerin finansmana erişimlerinin kolaylaştırılması ve böylelikle kadın istihdamının artırılması amacıyla yeni bir düzenleme başlatılmıştır. Düzenleme ile kadın girişimcilerin 100 bin liraya kadar ve 5 yıl vadeli kullanacakları krediler için Kredi Garanti Fonu aracılığıyla yüzde 85 oranında kefalet imkanı sağlanmaktadır.
-Sigorta primi işveren hissesi desteği hem süre hem de oran itibarıyla artırılıyor. Şu anki sigorta primi işveren hissesi desteği 1. bölgede süre itibarıyla yokken 2 yıla, 2. bölgede 3 yıla, 3. bölgede 3 yıldan 5 yıla, 4. bölgede 5 yıldan 6 yıla, 5. bölgede 6 yıldan 7 yıla, 6. bölgede 7 yıldan 10 yıla çıkarılacak.
-KOBi'lerin finansmana erişiminin artırılması amacıyla taşınırların teminat olarak kullanılmasının önündeki engelleri kaldıracak düzenlemeler yapılacak.
-Aldığımız önemli bir karar da Türkiye Kalkınma Bankası'nın çok ciddi bir yeniden yapılanma süreci içine girmesidir. Türkiye Kalkınma Bankası bütün bu kalkınma, istihdam projelerini düzenlemek ve onlara yeterli desteği verebilmek için çok ciddi bir şekilde yeniden yapılandırılacak ve dünyadaki örnekleriyle rekabet edebilecek düzeye getirilecek.
-Biz bu sene yüzde 4 büyüme hedefine rahatlıkla ulaşabileceğimizi düşünüyoruz. PAKETiN MALiYETi 7.5 MiLYAR -(istihdam, Sanayi Yatırımı ve Üretimi Destek Paketi'nin toplam maliyeti) Emeklilere sağladığımız imkanlar da dahil olmak üzere yaklaşık 7,5 milyar liralık bir maliyetten bahsedebiliriz. Ancak şunu ifade edeyim, bütün bu maliyet bütçe yapılanmamızda herhangi bir olumsuz sonuç doğurmayacaktır.
"Aynı çizgi sürdürülecek" -Seçim sonrasında oluşacak AK Parti hükümetleri de geçmiş birikimin üzerinde aynı çizgide devam edecek. Hiçbir şekilde ne ekonomi yönetiminde ne siyasi, adalet, yargı yönetiminde ne eğitimde ne dış politika yönetiminde bir süreklilik problemi olmayacak, bir kesinti... Başka bir hükümet iş başına gelecek değil, aynı çizgide, aynı perspektifte hükümetlerimiz görev alacak. Ve bir süreklilik mantığı içinde bu çizgi sürdürülecek.
-ikincisi, sağ tarafıma bakarak arkadaşlarıma söylüyorum, Ali Bey, Faruk Bey, Nurettin Bey, bu ekibin içinde yer almaya devam edecek. 3 dönem, dün Meclis'te bu konusunun özellikle üzerinde durdum, Meclis Grup konuşmamda, 3 dönem siyasete dinamizm getirmek için yoksa birilerini siyaseten emekli etmek için değil. Bizim anlayışımızda, düşüncemizde, felsefemizde emeklilik diye bir şey yok. Siyasette de hayatta da.
"Ekonomik hamleye dönük saldırı" Başbakan Davutoğlu, "Hukuk düzenimize dönük yapılan saldırı aslında Türkiye'de istikrara, istikrarla birlikte Türkiye'nin 12 yıl içinde başarmış olduğu büyük ekonomik hamlesine dönük de bir saldırıdır" dedi. milliyet
Kaynak: Editör:
Etiketler: 120, BiN, YENi, iSTiHDAM,
Yorumlar
Haber Yazılımı