Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - TEİAŞ Özelleştirilecek mi?
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TEİAŞ Özelleştirilecek mi?

TEİAŞ Özelleştirilecek mi?
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "TEİAŞ’ın özelleştirilmesinden yana değiliz." dedi.
26.12.2013 / 21:16

Enerjimagazin-Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, enerji sektöründe özelleştirme fırsatları olursa değerlendireceklerini ancak halihazırda Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) ile ilgili bu konuda bir fikirleri olmadığını söyledi.

Ankara Ticaret Odası tarafından düzenlenen '6446 Sayılı Kanun Sonrası Elektrik Piyasasındaki Gelişmeler' konulu sempozyuma katılan Bakan Yıldız, programda yaptığı konuşmasında Türkiye’de enerji sektöründe son yıllarda gerçekleşen gelişmelerle ilgili bilgi verdi. Enerji sektöründe bundan sonraki süreçte daha farklı talepler olacaksa, bunlara kayıtsız kalmayacaklarını aktaran Yıldız, “Kısa orta vadede Türkiye Elektrik İletim A.Ş (TEİAŞ)ın özellikle 60 bin kilometreye ulaşan enterkonnektif sisteme sahip olan TEİAŞ’ın özelleştirmesi ile alakalı şu anda bir fikrimiz yok. Yani özelleştirilmesinden yana değiliz. Ama ondan daha önce Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.(TEDAŞ) ın bütün dağıtım bölgelerinin özelleştirildiğini ve üretim şirketlerinin de özelleştirme sürecinin devam ettiğini bildirmem lazım.” dedi.

Enerji alanında yapılan yatırımlara dikkat çeken Yıldız, şunları söyledi:

"2013 yılında 5 bin megavatın üzerinde bir gücün devreye alındığı yılı yaşıyoruz. Bu siyasi istikrara duyulan güvenin sonucudur. Bu yatırımlar nasıl engellenebilir sizce? Bu yatırımlar siyasi istikrara duyulan güven azaltılırsa, bu yatırımlar engellenebilir. Onun için enerji sektöründeki aktörlerin, enerji sektörüne olan güveni azalmış olmaz. O yüzden son gelişmeleri de dikkatle takip etmemiz lazım. Acaba kalkınmaya karşı mı duruyoruz? Yoksa enerji sektörü ile alakalı doğru seçimden mi yanayız? Örnek vereyim: Geçen hafta Cuma günü Erzincan’daki kompresörle alakalı bir test çalışması vardı. O test sırasında doğalgaz verilemiyordu. Onların ayarları ile alakalı.

Notlara baktım, bundan 3-5 yıl önce demeç veren bazı STK’lar şunu söylüyorlar: HES’e, RES’e güneşin şu kısımlarına karşıyız. 10 Aralık'tan sonra aynı STK’lar doğalgazın ithalatına karşıyız. Bütün bu 5 ayrı zamanda verilen demeçleri yan yana koydum. Karşı olmadıkları hiçbir enerji kaynağı yok. Ben bunun adına, enerji kaynağına masum duruş değil, tam tersi kalkınmaya karşı bir duruş olduğunu söylemem gerekiyor. New York’ta enerji kesilebilirken, herhangi bir sebeple kesilen elektrik ülkemizde makul karşılanmıyor. Bu çok güzel. Ama eğer siz bu konuyu görüşürken bütün enerji kaynaklarına karşı olduğunuzu fark etmezseniz, o zaman bizim de söylediğimiz bazı cümleler olacaktır."

Bu haber toplam 6416 defa okundu
YORUMLAR
sabahattin yeşiltepe: 
"teiaş"
154kv,380kv trafoların bircoku özelleştirildi hat ekipleri ve arıza ekipleri kaldı TES-İŞ sendikası bu konuda hic bir calışma yapmadı kalan kısımlar icinde direnecegini sanmıyorum elde kalanlar teker teker gidiyor yani kazanılmış haklar yok oluyor
22.12.2013 / 09:47


YAZARLAR