Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - TEİAŞ Yeterli Enerji Vermekte Zorlanıyor.
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TEİAŞ Yeterli Enerji Vermekte Zorlanıyor.

TEİAŞ Yeterli Enerji Vermekte Zorlanıyor.
YEDAŞ: TEİAŞ yeterli enerji vermekte zorlanıyor.
13.12.2013 / 10:42

Enerjimagazin-Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş (YEDAŞ)’dan yapılan açıklamaya göre TEİAŞ yeterli enerji vermekte zorlanıyor. Bu durum başta YEDAŞ hizmet bölgesi olmak üzere tüm yurtta etikili oluyor.YEDAŞ’tan yapılan açıklamada aşağıdaki bilgilere yer verildi:


Türkiye, kış şartları nedeniyle her alanda zorlanırken TEİAŞ, doğalgaz temininde yaşanan sıkıntıya bağlı olarak arz talep dengesindeki açığı gideremediğinden yeterli enerji vermekte zorlanıyor. Enerjide oluşan açık, Karadeniz bölgesi dahil tüm yurtta etkili oluyor.


TEİAŞ Milli Yük Tevzi Merkezi’nin yeterli puantı karşılayamamasından kaynaklanan kesintiler tüm yurtta olduğu gibi Orta Karadeniz bölgesini de kapsıyor. BOTAŞ’ın doğalgaz temininde yaşadığı sıkıntıya bağlı olarak elektrik arz/talep dengesini sağlayamaması nedeniyle TEİAŞ’ın, Elektrik Kesinti/Kısıntı Eylem Planı çerçevesinde bazı bölgelerde  aralıklarla enerjisi kesintisi yapıyor. Kış şartlarını devam etmesi halinde kesintilerin artabileceği sinyalleri veriliyor.


Ülke Genelinde Kesinti Var


TEİAŞ’nin yeterli elektrik verememesi nedeniyle dün bir çok ilde enerji kısıtlamasına gidildi. TEİAŞ’ın hava şartlarından dolayı yeterli enerjiyi üretemediği, dolayısıyla da ülke genelinde elektrik kesinti/kısıntı yapmak zorunda kaldığı belirtilirken, enerji teminindeki zorlanmanın ülke genelinde ihtiyaç duyulan elektrik enerjisinin yüzde 50’yi aşan kısmının doğalgaz çevrim santrallerinden elde edilmesinden kaynaklanıyor. Ortalama hava sıcaklığının mevsim normallerinin altına inmesiyle birlikte, bazı hidroelektrik santraller de buzlanma meydana gelmesi de öngörülen üretim düzeyine ulaşılamaması engelliyor.  5 Aralık tarihinden bu yana, doğalgaz iletim şebekesinde gaz basıncının regüle edilememesi sebebiyle bazı doğalgaz çevrim santrallerinin devre dışı kaldığı arızaya geçtiği de enerji kesimini tetikleyen nedenler olarak öne çıkıyor.


632 Mw’lik Enerji Açığı Var


Kışın getirdiği olumsuz şartlara bağlı olarak BOTAŞ’ın doğalgaz iletim şebekesinde kısıtlama yaşanması kesinti/azaltma uygulamasına neden olurken, Sanayi Tesislerinin yanı sıra konutlar da kesintilerden etkileniyor. TEİAŞ Milli Yük Tevzi Merkezi tarafından hazırlanan “Alınabilir Güç” raporunda; tahmin edilen puant talebi 37.350 MW, karşılanabilecek güç ise 36.718 MW olarak öngörülüyor. Rapora göre puant talebin 632 MW’lık kısmı karşılanamadığından elektrik kesintilerine yol açıyor. Elektrik kesintilerinin dağıtım şirketleriyle ilgisi olmadığı belirtilirken, doğalgaz temini ve kış şartlarının düzelmesi halinde arz/talep dengesinin normale döneceği kaydediliyor.


Bu haber toplam 2632 defa okundu


YAZARLAR