Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Aralık Ayı Elektrik İthalat-İhracat İhaleleri Sonuçlandı
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Aralık Ayı Elektrik İthalat-İhracat İhaleleri Sonuçlandı

Aralık Ayı Elektrik İthalat-İhracat İhaleleri Sonuçlandı
Aralık ayı elektrik ithalat-ihracat ihaleleri sonuçlandı
21.11.2013 / 00:21

Aralık ayı elektrik ithalat ve ihracatı kapsamında Bulgaristan BG>TR yönündeki ihalelerde en yüksek fiyat 12.20 EUR oldu.

Aralık ayı elektrik ithalat ve ihracatı kapsamında TEİAŞ tarafından yapılan BG>TR yönündeki ihalelerde en yüksek fiyat 12.20 EUR olarak belirlenirken, GR>TR yönündeki ihalede fiyat 6.60 EUR oldu.

Bulgaristan operatörü tafından BG>TR yönlü ihalede takas fiyatı 11.63 EUR olarak gerçekleşti. TEİAŞ tarafından yapılan TR>BG ve TR>GR yönlü ihalelere teklif gelmediği için ihaleler iptal edildi. Öte yandan, Bulgaristan operatörü tarafındaki TR>BG ihalesinde fiyat 0,03 EUR olarak belirlendi.

Traderler, Türkiye tarafında ihale fiyatının maliyetlerin üstünde olduğunu belirtti. "Bu fiyatlar ile para kazanmak zor" diyen bir trader, Eylül ayından beri ihale fiyatlarında marjların minimuma indiğini söyledi. Başka bir kaynak, Türkiye tarafındaki ihalelerin Bulgaristan tarafına göre daha rekabetçi geçtiğini söyleyerek, Türkiye piyasasından katılımcılar kur riski gibi bazı maliyetleri iyi hesaplamıyorlar dedi..


Bir kaynak, ithalat hacminin piyasanın genişlemesi için bir an önce artması gerektiğini söyledi. Ensto-E tarafından yapılan açıklamada 2014 yılında Türkiye yönü için 100MW daha kapasite artırımına gidileceği belirtilmişti.

Etiketler: ELEKTRİK
Bu haber toplam 2956 defa okundu


YAZARLAR