Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Türkiye'den Irak'a Sürpriz Teklif
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Türkiye'den Irak'a Sürpriz Teklif

Türkiye'den Irak'a Sürpriz Teklif
Ankara'dan Bağdat'a ülkede barışa da katkı sağlayacak enerji teklifi yapıldı.
20.11.2013 / 00:14

Ankara, Bağdat'a ülkede barışa da katkı sağlayacak enerji teklifi yaptı: TPAO ve BOTAŞ'ın inşa edeceği boru hatlarıyla Basra petrollerinin, Kürt bölgesi üzerinden Türkiye ulaşması ve dünya pazarına sunulmasını önerdi.

Irak'la buzları eriten Türkiye, Bağdat hükümetine ülkenin petrol kapasitesini üst seviyede kullanmasına olanak sağlayacak bir enerji projesi de sundu. Irak Başbakanı Nuri El Maliki'ye iletildiği vurgulanan teklif, Şiilerin yoğun yaşadığı güneyindeki Basra petrolleri ve doğalgazın, BOTAŞ ve TPAO'nun inşa edeceği boru hattından ülkeyi kat ederek, Kürt Bölgesel Yönetimi üzerinden Türkiye'ye ulaşması ve dünya pazarına sunulmasını öngörüyor.

Ocakta Masaya Yatacak

Akşam'ın haberine göre, proje kapsamında, Irak'ın farklı bölgelerindeki petrol ve doğalgaz kaynaklarının da boru hattında eklenmesi planlanıyor. Türkiye'nin önerdiği proje, Irak Merkezi Hükümeti ile Kürt Bölgesel Yönetimi arasındaki ihtilafların çözümüne da katkı sağlayacak. Enerji Bakanlığı kaynakları, teklifin ocak başındaki Türkiye-Irak Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği toplantısında gündeme geleceğini vurguladı.

Konu Maliki'nin Masasına Geldi

Türkiye'nin teklifi, 16 Ekim'de Güney Kore'de düzenlenen Dünya Enerji Kongresi'ne katılan Enerji Bakanı Taner Yıldız tarafından, aynı kongreye katılan Irak Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani'ye yapıldı. Teklife olumlu yaklaşan Şehristani'nin de konuyu Irak Başbakan Nuri El Maliki'ye ilettiği öğrenildi.

Bu haber toplam 2039 defa okundu


YAZARLAR