Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - AKP Emeklilikte Yaşa Takılanların Haklarını Çalmıştır
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

AKP Emeklilikte Yaşa Takılanların Haklarını Çalmıştır

AKP Emeklilikte Yaşa Takılanların Haklarını Çalmıştır
Birleşik Kamu-İş Genel Sekreteri Cengiz GÜLEBAY, Emeklilikte Yaşa Takılanların sorunlarını dile getirdi.
15.11.2013 / 11:23

Enerjimagazin-Kanal B Televizyonunda bir programa katılan Birleşik Kamu-İş Genel Sekreteri Cengiz GÜLEBAY, Emeklilikte Yaşa Takılanların sorunlarını dile getirdi.


Gülebay yaptığı açıklamada “AKP iktidarı, iki yüzlü davranarak Emeklilikte Yaşa Takılanların haklarını çalmıştır.” Dedi.


Gülebay, konuya ilişkin yaptığı açıklamada aşağıdaki bilgilere yer verdi:


“Emeklilikte Yaşa Takılanların sorunlarını sık sık gündeme getirdim. Türkiye’de ölüm yaş ortalaması 60,6 dır. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) in rakamları ile bu belgelenmiştir. Şimdi siz 65 yaşında emekli olacaksınız diye bir iddiada bulunuyorsanız bu haksızlıktır, bu kabul edilemez bir durumdur. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve siyasal iktidarı bu konuda derhal bir düzeltmeye gitmelidir. 1999 yılında kabul edilen kanunun öncesine dönülmeli. Çünkü; biz işe girdiğimizde bir başka kanun geçerliydi, geçmiş yıllara dönük benim haklarımı gasp edemez. Devlet bana söz verdi 25 yılda emekli edeceğim dedi. Beni 25 yılda emekli etmek mecburiyetindedir. Kanunlar, özlük haklara yönelik kanunlar geriye dönük işletilemez. Bu yasal bir gerçektir.


Şimdi bakın Emeklilikte Yaşa Takılanlar Türkiye’nin birçok yerinde çok ciddi eylemler yaptılar. Bu insanları kimse görmezden gelemez. Azımsanacak sayıda değil bu insanlar. İzmir’de ciddi bir eylem yaptılar. Adana’da ciddi bir eylem yaptılar. Daha ne yapsın bu insanlar? Yani seslerini duyurmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Bizlerde onlara ses olabiliyorsak ne mutlu bize.


Emeklilikte Yaşa Takılanlar ne istiyorlar?


Kimse erken emeklilik peşinde değil. Şimdi ortalama ömür beklentisinin artması ve ülkenin ekonomik dengelerinin korunması nedeniyle emeklilik için yaş şartının getirilmesine ve emeklilik yaşının yükseltilmesine de karşı değiliz diyorlar bu insanlar. Bizler sadece yeni getirilen yasaların geriye dönük uygulanması nedeniyle mevcut haklarımızı alamıyoruz. Haklarımızın çalınmasına karşıyız diyorlar.


Kim çalmıştır?


AKP iktidarı, ikiyüzlü davranarak çalmıştır. 1999 da başka şeyler söylemiştir. 2008 de başka şeyler söylemiştir. İşte bu insanların, sonuç olarak 1999 yılında getirilen yaş şartı, 1976 yılına kadar geriye dönük uygulanarak bizlerin emeklilik haklarımız elimizden alınmıştır diyorlar. Verdiğimiz bütün mücadele bu hakkımızın tekrar geriye alınması içindir. Şimdi Sayın Başbakan, Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı bunlar haksız söylemler değil. Bugün çalışanlarla ilgili yapacağınız yaş şartının, ölüm yaş ortalamasını geçememesi gerekiyor. Aksi takdirde biz bunun adına “Mezarda emeklilik” deriz. Bizden önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, o dönemki Faruk Çelik’in, Bülent Arınç’ın, Salim Uslu’nun ifade ettiği gibi. Kimse ikiyüzlü davranmasın. Önce mezarda emeklilik dediler. 2008 yılında geldiler var olan haklarımızı da daha geriye götürüp elimizden aldılar.”


Bu haber toplam 7093 defa okundu
YORUMLAR
isa gökçe: 
"ne değişti"
1999da yasa çıktığında akp kadroları muhalefet sıralarındaydı o zaman bu yasaya şiddetle karşı çıkmışlardı şimdi iktidarlar ne değiştide şimdi bu yasanın arkasında duruyorlar çalınan hakları neden iade etmiyorlar o makamlara halkın sorunlarını çözmek için talip olmadılarmı laf ebeliğini bıraksınlar masal dinleme yaşımız çoktaan geçti
22.11.2013 / 21:04
selim sağlam: 
"sırtımı dayadığım bana kötülük yaptı"
Bu yasa çıktığında 10 yılım vardı emekliliğime fakat hiç düşünmedim neden çünkü türkiyede bu tutmaz dedim fakat 11 yıldır akp yi destekllediğimizden dolayı akp bunlar nasıl olsa oy veriyorlar neden bu olayı çözelim diye düşünmedi şu anda yapacağımız tek şey akp de desteğimizi çekip ağızların paylarını almaları lazım.
16.11.2013 / 18:09
nuri kerman: 
"çalmışmıdır"
1999 da akp varmıydı
15.11.2013 / 13:17
tolga yurek: 
"ağzına sağlık"
siyaset böyle bir şey hocam
15.11.2013 / 10:35


YAZARLAR